Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie aż 80% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.
Czerniak skóry może rozwinąć się u każdego. Polacy z powodu jasnej karnacji są w dużym stopniu narażeni na zachorowanie.w ciągu ostatnich 20 lat nastąpił niestety 3 krotny wzrost liczby zachorowań co potwierdza, że znajdujemy się w grupie wysokiego ryzyka.
Zagrożenie zachorowaniem na czerniakiem wzrasta u osób:
Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE.
Asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę.
Brzeg: poszarpany, nierównomierny, posiadający zgrubienia.
Kolor: np. czerwony, czarny, niejednolity kolor.
Wielkość: duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6mm.
Ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.
Zdjęcia pochodzą ze strony:
https://www.aad.org/public/spot-skin-cancer/learn-about-skin-cancer/detect/what-to-look-for
Czerniaki są najłatwiejszymi do zdiagnozowania nowotworami, ponieważ rozwijają się na powierzchni skóry. Codziennie widzimy się w lustrze, dlatego warto przy okazji troskliwie obejrzeć wszelkie podejrzane zmiany za swoim ciele.
Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które kwalifikują się do jednego z punktów ABCDE lub budzą Twój niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Badanie przeprowadzane u specjalisty jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz ogląda skórę za pomocą dermoskopu, który wychwytuje wszelkie atypowe zmiany.