Hydroksyapatyt wapnia to składnik o właściwościach biostymulujących, ale również wypełniających  oraz liftingujących. Używany jest przede wszystkim w celu poprawy wyglądu twarzy oraz rąk, ale również redukcji cellulitu, rozstępów czy poprawy jakości skóry w obrębie szyi, dekoltu, ramion i innych okolic ciała. W obrębie twarzy pracujemy nim w obszarze bruzd nosowo-wargowych, linii żuchwy czy policzków. Poprawa owalu, spłycenie zmarszczek oraz efekt liftu na twarzy są widoczne bezpośrednio po zabiegu, poprzedzając stopniową poprawę jakości skóry i jej napięcie poprzez wzrost syntezy kolagenu w kolejnych tygodniach. 

O hydroksyapatycie wapnia

Preparat hydroksyapatytu wapnia używany w klinice po raz pierwszy został z sukcesem zaprezentowany na rynku amerykańskim w 2000 roku, a następnie w Europie w roku 2004 jako jedyny do tej pory preparat składający się z hydroksyapatytu wapnia zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA). Molekularna forma cząsteczek hydroksyapatytu wapnia w produkcie jest identyczna do tego występującego naturalnie w organizmie człowieka, który zarówno stanowi swego rodzaju rusztowanie dla osteoblastów w kościach jak i występuje w innych ludzkich tkankach. Z tego powodu jako materiał wyjątkowo dobrze tolerowany i biokompatybilny z ludzkimi tkankami, wstrzykiwany nadokostnowo, podskórnie oraz w głębokie warstwy skóry z powodzeniem wykorzystywany jest ze wskazań medycznych już od lat 90. XX wieku w wielu dziedzinach medycyny.

Działanie

Preparat hydroksyapatytu wapnia to sterylny, pozbawiony lateksu, półtrwały, biodegradowalny, niepirogenny wypełniacz tkankowy o wysokiej lepkości i elastyczności, złożony w 70% z żelowego nośnika, w którego skład wchodzą substancje takie jak woda, glicerol, karboksymetyloceluloza oraz w 30% z zawieszonych w nim mikrosfer hydroksyapatytu wapnia o wielkości od 24 do 25 μm średnicy. 

Preparat pozwala nam uzyskać efekt wypełnienia tkanek, naturalnego zwiększenia objętości oraz efekt liftingu. Zmiany konturu twarzy oraz wygładzenie zmarszczek są widocznie zauważalnie od razu po wykonaniu zabieg, natomiast efekt finalny po podaniu preparatu CaHA jest dużo bardziej spektakularny. Z czasem w miejscu iniekcji dochodzi do nagromadzenia fibryny, fibroblastów oraz makrofagów i stymulacji wytworzenia kolagenu oraz elastyny, co przyczynia się do stopniowego, naturalnego efektu przyrostu objętości i poprawy jakości skóry. Dochodzi także do zwiększenia grubości naskórka i pobudzenia procesu angiogenezy.

Wskazania

Zabieg z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia przeznaczony jest dla każdego powyżej 18 roku życia. Najlepiej sprawdzi się on u osób, które zauważają na swojej skórze pierwsze oznaki starzenia, utratę jędrności, zwiotczenie skóry czy zachwianie konturu twarzy. Sprawdzi się on świetnie w przypadku wskazań do wypełnienia bruzd nosowo-wargowych, linii marionetek, powiększenia kości policzkowych czy poprawy konturu linii żuchwy, z wymodelowaniem okolicy podbródka włącznie. Zabiegi wykonujemy również u osób młodszych, które chcą uzyskać naturalny efekt poprawy owalu twarzy, równocześnie działając profilaktycznie przeciwstarzeniowo. Dzięki właściwościom liftingującym i napinającym tkanki tworzy on efekt wyszczuplający, nie dodając twarzy zbędnych kilogramów poprzez nadanie nowej objętości.

Coraz większa ilość pacjentów decyduje się na wykonanie zabiegu w okolicy grzbietowej części dłoni, ponieważ jej skóra jest cienka i często jako jedyna zdradza pierwsze oznaki starzenia. W tej okolicy jesteśmy w stanie uzupełnić brakujące ubytki i wygładzić skórę rąk. 

Preparat hydroksyapatytu wapnia jest bardzo dobrą alternatywą nie tylko ze względu na właściwości biostymulujące, ale również na długość utrzymywania się w tkankach. Jest on odporny na czynniki z reguły przyspieszające metabolizm kwasu hialuronowego, takie jak nadmierne ekspozycja na światło słoneczne, korzystanie z sauny, nikotynizm czy intensywny wysiłek fizyczny. Już po 2 tygodniach od zabiegu można zacząć korzystać z innych zabiegów medycyny estetycznej takich jak peelingi, laseroterapia czy mezoterapia igłowa, a sam zabieg może być połączony z podaniem toksyny botulinowej.

Chcąc uzyskać  optymalne efekty zalecane jest wykonanie dwóch zabiegów w odstępie trzech miesięcy. Następnie, zależnie od wskazań i preferencji pacjenta co do uzyskanej objętości, zabieg można powtarzać raz na rok lub dwa lata. 

Przeciwwskazania

Biorąc pod uwagę wysoki poziom bezpieczeństwa podczas podawania hydroksyapatytu wapnia, istnieje niewiele przeciwwskazań do zabiegu. Należą do nich aktywne lub przewlekłe zapalenia skóry, obecność ciał obcych (np. silikonu) w obrębie skóry poddawanej zabiegowi, zaburzenia syntezy kolagenu, karmienie piersią czy ciąża. Wśród przeciwwskazań znajduje się też aktywna opryszczka, ogólny zły stan zdrowia pacjenta związany z grypą lub przeziębieniem czy liczne alergie o ciężkim przebiegu w wywiadzie. Pacjenci przyjmujący antykoagulanty powinni odstawić zażywane leki na 7 dni przed zabiegiem, celem zmniejszenia ryzyka powstania krwiaków. 

Efekty

W badaniach nad trwałością efektów podania preparatu wykazano, że jego efekty wolumetryczne utrzymują się od 9 do 14 miesięcy, w zależności od podanej objętości i szybkości zachodzenia procesów metabolicznych w skórze. Jest to spowodowane jego biostymulującymi własnościami i zwiększeniem poziomu kolagenu oraz elastyny, co powoduje, że nawet po degradacji preparatu widoczna jest poprawa jakości skóry oraz wygładzenie zmarszczek. Według niektórych badań zabiegi wykonywane kilkukrotnie mogą spowodować nawet trwałą korektę zmarszczek i kształtu twarzy. 

Z punktu widzenia pacjenta

Zabieg z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia jest zabiegiem trwającym około 20 minut i nie należy do zabiegów obarczonych dużą bolesnością. Dodatek lidokainy jako środka znieczulającego skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe i sprawia, że odczuwalne jest jedynie delikatne rozpieranie tkanek. Standardowa ilość podawanego preparatu podczas jednego zabiegu wynosi 1,5 ml, przy czym finalna dawka jest zawsze dobierana przez lekarza indywidualnie do potrzeb pacjenta przed wykonaniem procedury. Po wykonaniu zabiegu możliwe jest powstanie niewielkich zasinień czy prawie niezauważalnego obrzęku tkanek, który ustępuje w ciągu 2-3 dni.

Opracowanie: lek. Alicja Baranowska