Nowa generacja AteloKOLAGENU - biomateriału do rekonstrukcji i odbudowy tkanek.

W czerwcu 2015 roku na rynku polskiej medycyny estetycznej pojawiła się III generacja atelokolagenu, dzięki któremu dermatologia estetyczna otworzyła nowe możliwości w rekonstrukcji i odbudowie tkanek. Jest to procedura medyczna wykonywana wyłącznie przez lekarzy. Terapia regeneruje i odbudowuje skórę, a tym samym przywraca jej utraconą sprężystość i naturalny blask.

Nowej generacji ateloKOLAGEN  to przełomowa terapia w gabinetach medycyny przeciwstarzeniowej w aspekcie odmładzania oraz regeneracji skóry. Jest to obecnie jedyny wyróżniony prestiżową nagrodą Perły Dermatologii Estetycznej ateloKOLAGEN typu I w formie iniekcji, przeznaczony do najdelikatniejszych okolic twarzy i całego ciała. Terapia została nagrodzona przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Preparat atelokolagenu tworzy optymalne warunki do odbudowy skóry właściwej i zawartych w niej włókien kolagenowych. Dzięki swojej bioaktywności intensywnie i skutecznie stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych, przyczyniając się do poprawy gęstości, sprężystości i ogólnej kondycji skóry, a tym samym młodszego wyglądu. Preparat ten pobudza fibroblasty do wytwarzania włókien endogennego kolagenu, jako nowego wypełniacza tkanek. Nie wywołuje skutków ubocznych ani reakcji alergicznych. Procedura zabiegu jest właściwie bezbolesna. Jest to jedyny dostępny na rynku kolagen typu I.

KOLAGEN stanowi główne białko tkanki łącznej występujące w większości narządów wszystkich organizmów żywych. Należy do grupy białek prostych o budowie skleroproteiny. Posiada typową budowę włóknistą, dzięki której pełni funkcję podporową. W formie krystalicznej znajdziemy go w rogówce oka. Występuje również w narządach wewnętrznych: wątrobie, nerkach, sercu, płucach. Stanowi około 30% wszystkich białek w organizmie człowieka. Odpowiedzialny jest za adhezję i regenerację komórek oraz za sprężystość i jędrność skóry. Kolagen jest uznawany za optymalny biomateriał do rekonstrukcji i odbudowy tkanek. Skóra właściwa zawiera: 70 – 85 % KOLAGENU (80 % typ I, 20 % typ III), 2 % Elastyny oraz 0,03 – 0,09% HA.

Zdrową, młodą i jędrną skórę zawdzięczamy głównemu jej budulcowi, którym jest właśnie kolagen. Niestety z wiekiem jego produkcja spada, włókna stają się coraz słabsze, a nasza skóra mniej elastyczna. W procesie starzenia się, oprócz spadku elastyczności związanej ze zmniejszeniem ilości włókien kolagenu oraz elastyny, dodatkowo zmniejsza się ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, a mięśnie twarzy stają się słabsze. Skutkiem tego jest pojawienie się zmarszczek grawitacyjnych oraz zauważalne zmiany w owalu twarzy. Możemy jednak temu przeciwdziałać, a najlepszym sposobem w walce z utratą kolagenu jest uzupełnianie jego niedoborów oraz niwelowanie efektów jego ubytku

Po ok 25. roku życia człowieka rozpoczyna się nieodwracalny i nieuchronny proces stopniowego zanikania kolagenu, polegający na zmniejszaniu jego produkcji, a zwiększaniu degradacji. W ten sposób zostaje zachwiana równowaga kolagenowa w organizmie człowieka, gdyż więcej kolagenu ulega zniszczeniu niż organizm jest w stanie odbudować. Pierwszym objawem tego procesu jest uwidocznienie się na skórze zmarszczek, które powstają w wyniku zapadania się wierzchniej warstwy skóry jako efekt ubytku matrycy kolagenowej. Medycyna przeciwstarzeniowa oferuje obecnie szereg bezpiecznych zabiegów, które skutecznie oddziaływują na wiotką, mało elastyczną skórę i efektywnie wpływają na spłycenie, a nawet całkowitą redukcję zmarszczek. 

Atelokolagen jest wyrobem medycznym klasy III. Stanowi nową generację heterologicznego kolagenu typu I, w postaci liofilizowanego, wysoce oczyszczonego (bez użycia enzymów proteolitycznych) proszku. To w chwili obecnej jedyny dostępny na rynku bioaktywny, nieusieciowany atelokolagen typu I w formie śródskórnej iniekcji, przeznaczony do regeneracji i odbudowy najdelikatniejszych okolic twarzy i całego ciała, charakteryzuje się dwukierunkowym działaniem, tzw. podwójnym mechanizmem: z jednej strony stymuluje on obecne w skórze fibroblasty do produkcji włókien endogennego kolagenu, z drugiej zaś pobudza proliferację nowych fibroblastów, które również będą syntetyzowały nowe, młode włókna kolagenowe. W ten sposób tworzy optymalne warunki do odbudowy i regeneracji skóry.

Wysoki profil bezpieczeństwa i delikatność produktu  pozwala na jego zastosowanie w każdej, nawet najdelikatniejszej okolicy twarzy i całego ciała. Szczególnie zalecany jest do stosowania w okolicy oczu, ust, dekoltu, szyi, brzucha i powierzchni rąk.

- PROCEDURA ZABIEGU

Atelokolagen charakteryzuje się wyjątkową łatwością iniekcji, gdyż posiada formę płynną, a nie żelową. Tuż przed wykonaniem zabiegu lekarz powinien przygotować zawiesinę, którą należy zużyć podczas jednej sesji zabiegowej. Jest bardzo wydajny, gdyż jedna ampułka pozwala wykonać zabieg na czterech okolicach ciała: twarzy, szyi, dekolcie oraz powierzchni grzbietowej dłoni. Co ważne, zabieg powinien być wykonany przez lekarza, który posiada umiejętność stosowania odpowiednich technik aplikacji. Po jego wykonaniu ważne jest, aby zrobić delikatny masaż miejsca poddanego zabiegowi. 

 TERAPIA KOMPLEKSOWA

 Peel Off, czyli I ETAP zabiegu Linerase. Jest to maska na bazie:

  • retinolu modulującego wytwarzanie keratynocytów,
  • witaminy C działającej antyoksydacyjnie
  • uwalniających czynniki wzrostu polipeptydów, zwiększających biodostępność substancji czynnych kwasu glikolowego i cytrynowego,
  • rezorcyny działającej keratolitycznie,
  • kolagenu oraz kwasu hialuronowego. 

Dzięki tak bogatej kompozycji składników Peel Off pozwala na oczyszczenie skóry i usunięcie zrogowaciałego naskórka. Zmiękcza, nawilża i  wygładza skórę, zwiększając biodostępność i penetracje substancji aktywnych oraz działanie kluczowego II etapu terapii  – iniekcji atelokolagenu. Po zastosowaniu maski Peel Off skóra staje się aksamitna w dotyku i nabiera wyjątkowego blasku. 

Drugi ETAP terapii to zabieg właściwy i najistotniejszy, czyli iniekcja atelokolagenu.

Restoring Mask, III ETAP zabiegu, to krem, który nakłada się na skórę po iniekcji Linerase. Lekarz wykonuje na jego bazie delikatny masaż, podczas którego maseczka w formie kremu wchłania się całkowicie. Maska Restoring Linerase koi, przyspiesza gojenie, uszczelnia naczynia, regeneruje i nawilża skórę po iniekcji. W składzie preparatu znajduje się kwas hialuronowy, cynk, wyciąg z aloesu, nagietka, rumianku oraz oczaru wirgilijskiego.

Wszystkie 3 etapy terapii Linerase są wykonywane w gabinecie medycznym w czasie jednej sesji zabiegowej.

 EFEKTY

Pełna kuracja obejmuje zazwyczaj 2 – 4 zabiegi w odstępach 14 – 21 dni, jednakże o ich ilości i częstotliwości decyduje lekarz w zależności od wieku pacjenta i stanu jego skóry. Tylko odpowiednio zakwalifikowany do zabiegu Pacjent jest gwarancją pełnej satysfakcji i optymalnej skuteczności terapii. Zazwyczaj pierwsze efekty są widoczne już po kilku dniach. Po tym czasie widać poprawę elastyczności, napięcia i blasku skóry. Ostateczny efekt regeneracji, ujędrnienia i zagęszczenia skóry osiągamy po wykonaniu pełnej terapii. Uzyskane rezultaty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Zaleca się wykonywanie 1 zabiegu co 3 miesiące lub powtórzenie pełnej terapii po ok. 6 – 12 miesiącach.

 WSKAZANIA 
  • wspomaganie biorewitalizacji skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni,
  • regeneracja tkanki łącznej skóry właściwej,
  • leczenie blizn,
  • zmniejszenie oznak starzenia się skóry – redukcja zmarszczek,
  • poprawa elastyczności i sprężystości skóry.
ZABIEG 

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym kremem znieczulającym i przypomina klasyczną mezoterapię.

Sposób podawania jest mniej bolesny, gdyż wykonuje się mniej nakłuć przy głębszym podaniu roztworu. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, czasem lekko swędząca, a nawet nieznacznie obrzęknięta. Reakcje te mogą utrzymać się nawet do 7 dni (proces dotyczy skór bardzo uwrażliwionych). Ze względu na wielkość opakowania zabieg może obejmować większe obszaryna przykład skórę twarzy, szyi i dekoltu lub twarzy, szyi, dekoltu i dłoni.

Optymalna seria przy bardzo dojrzałych cerach, głebokich bliznach oraz głębokich zmarszczkach, składa się z 4 zabiegów w ciągu 2 miesięcy (co 2 tygodnie).

Efekty utrzymują się co najmniej od roku do kilku lat. W przypadku regeneracji blizn efekty mogą być trwałe.

PRZECIWWSKAZANIA:
  • ciąża, okres karmienia piersią,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • cukrzyca,
  • tendencje do powstawania bliznowców,
  • aktywne zakażenia okolicy zabiegu,
  • choroba nowotworowa.

Nie zaleca się łączyć zabiegu w czasie tej samej sesji zabiegowej z zabiegami laserowymi, głębokimi chemicznymi peelingami oraz dermabrazją. Wymienione procedury można zastosować zachowując 14-dniowy odstęp.

Zabieg może być bezpiecznie stosowany bez względu na wiek, nawet u bardzo młodych osób. To nie "metryka", a lekarz decyduje o tym, czy powinniśmy poddać się terapii kolagenowej i czy przyniesie nam ona wymarzony efekt. Atelokolagen można stosować profilaktycznie już po 25 roku życia w celu zahamowania procesów starzenia, poprzez utrzymanie prawidłowego poziomu kolagenu. W wieku dojrzałym stosujemy go dla odzyskania utraconej jędrności i gęstości skóry, a w każdym wieku leczniczo w celu redukcji rozstępów, czy też blizn.

Produkt posiada certyfikat CE i jest produkowany przez włoską firmę EURORESERCH, Italy, obecną na rynku medycznym od ponad 20 lat. Jako zaawansowany produkt biotechnologiczny pozyskiwany jest z kolagenu końskiego typu I. Dzięki tej opatentowanej metodzie otrzymywania nie musi być on stabilizowany poprzez proces sieciowania i zachowuje wysoką bioaktywność.

Atelokolagen tworzy optymalne warunki do odbudowy tkanki łącznej. Między innymi wspiera proliferację fibroblastów, aktywuje fibroblasty i monocyty oraz sprzyja neoangiogenezie. Dodatkowo w wyniku rozpadu staje się on cennym źródłem aminokwasów, które nasz organizm wykorzystuje do syntezy nowych białek. Liofilizowane plastry kolagenowe wciąż są z powodzeniem używane do leczenia owrzodzeń, gojenia otwartych ran, blizn i odleżyn. 

Struktura kolagenu końskiego pozwala na pewien kompromis, gdyż nie jest on tak silenie usieciowany, jak inne kolageny pochodzące od innych wyższych kręgowców (cielęcy, świński). Można więc go wyodrębnić stosując znacznie łagodniejsze metody nie powodujące jego degradacji. Niższy stopień usieciowania powoduje, że kolagen ten posiada unikatową bioaktywność. Atelokolagen to 100% kolagenu typu I w formie zmikronizowanego proszku, a dzięki procesowi mikronizacji zwiększa się jego biodostępność, biorównoważność i powierzchnia czynna subtancji. Dzięki temu produkt ten pozwala uzyskać lepsze rezultaty, w krótszym czasie, przy użyciu mniejszej dawki preparatu. Oczywiście nie zawiera konserwantów.