Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i można je wykonać oczywiście w naszym gabinecie w IkonaCity.
Nie trzeba przeprowadzać zabiegu chirurgicznego, niekonieczna jest jakakolwiek fizyczna ingerencja w ciało pacjenta. Dermatoskopia jest metodą diagnostyki, która jest najskuteczniejszym narzędziem do szybkiego wykrycia czerniaka złośliwego. Możemy dzięki niej odróżnić zmiany barwnikowe od niebarwnikowych. W zmianach barwnikowych pozwala natomiast na zdecydowanie najwcześniejsze określenie złośliwych transformacji.
Dermatoskopia to badanie mikroskopowe powierzchni skóry umożliwiające obserwację w powiększeniu i ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Zmiany obserwuje się w powiększeniu , w niektórych przypadkach również w świetle odbitym z zastosowaniem olejku immersyjnego zwiększającego przejrzystość skóry i zmniejszającego odbicia światła zakłócające obraz. Badanie ma ocenić czy badana struktura jest zmianą barwnikową (melanocytową), a jeśli tak, to czy jest łagodna, podejrzana, czy złośliwa. Ocena zmian skórnych przeprowadzana jest poprzez przyłożenie aparatu bezpośrednio do skóry. Dzięki temu można obejrzeć nie tylko powierzchnię skóry, ale też głębsze struktury skórne. Umożliwia to ocenę asymetrii zmian skórnych, ich barwy, ale również to, czego gołym okiem nie da się zauważyć. Zmiany barwnikowe mogą bowiem cechować się także innym unaczynieniem, obecnością siateczki, kropkami i globulkami, mieć inną strukturę albo pasma.
Po wykonaniu badania, specjalista dermatolog może zaordynować dalszą obserwację zmian, ale też zabieg chirurgiczny. W tym drugim przypadku dermatoskopia także jest przydatna, gdyż dzięki niej precyzyjnie określa się miejsce, w którym nastąpi cięcie. Dzięki temu zmianę można usunąć całkowicie podczas jednego zabiegu.
Dermatoskop pozwala też na dokładne porównanie zmian. Przy badaniu ich co pół roku, określa się ich ewentualny wzrost, zmienę kształtu i struktury. W tym czasie bada się czy zmiany barwnikowe nie ewoluują w stronę niezwykle groźnego dla zdrowia i życia czerniaka złośliwego.
Badaniu dermatoskopowemu powinien się poddać każdy raz w roku, najlepiej w okresie jesiennym lub zimowym. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry, powinny poddać się badaniu dwa razy w roku oraz każdorazowo w przypadku zmiany budzącej niepokój.
Do tej grupy zalicza się osoby, które:
Pozostałe wskazania do badania dermatoskopem to:
Badaniu temu powinny się poddawać regularnie, raz na pół roku osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry:
Następujące cechy zmiany barwnikowe powinny budzić niepokój i zmiany takie powinny zostać zbadane dermatoskopią:
Pieprzyk może być oczywiście zmianą łagodną, ale także oznaką bardzo poważnej choroby. Specjalista dermatolog zadecyduje, które zmiany należy usunąć. Podczas badania lekarz oglądając znamiona przy użyciu dermatoskopu w powiększeniu i ocenia je według metody ABCDE powszechnie stosowanej w dermatoskopii.
Należy pamiętać o ważnej obecnie profilaktyce przeciwczerniakowej.