Peeling Fenolowy jest jednym z najstarszych eliksirów młodości. Już pierwsze naukowe publikacje na jego temat pojawiły się w IX wieku. Pierwsza opisana procedura zabiegowa przez Dr Paula G. Unna w 1882 roku dotycząca działania kwasu salicylowego, rezorcyny, kwasu trójchlorooctowego i fenolu na skórze stała się punktem odniesienia dla wielu innych autorów. Prof.dermatologii na New York University George M. Mackee opublikował swoje badania w 1952 roku., a pierwszy raz zastosował fenol do celów terapeutycznych już w 1903 roku. W latach 60. XX wieku dermatolodzy i chirurdzy plastyczni eksperymentowali z wieloma formułami zawierającymi fenol, wprowadzając ten eliksir młodości na salony medycyny estetycznej. Obecnie obowiązują już mniej drastyczne standardy zabiegowe, w porównaniu z zastosowaniem fenolu sprzed 50 lat, a dokładnie opracowane formuły pozwalają na zastosowanie zabiegów nawet tylko w niektórych obszarach twarz, takich jak okolice oczu czy górnej wargi.
Efekty są lepsze niż w przypadku innych zabiegów estetycznych, zwłaszcza chirurgicznego odmłodzenia skóry i liftingu twarzy.
Peelingi chemiczne fenolowe są najbardziej agresywnym rodzajem peelingów skórnych i są niezwykle skutecznym zabiegiem na poważnie uszkodzoną przez słońce skórę, głębokie zmarszczki, blizny, a nawet zmiany przednowotworowe.
Wskazaniami do wykonania zabiegu z użyciem fenolu są:
Wszystkie rodzaje skóry rasy kaukaskiej, najczęstszej w naszej strefie klimatycznej wg klasyfikacji Fitzpatricka fototypy od I do IV, idealnie kwalifikują się do zabiegu. Nieco gorzej na zabieg peelingiem fenolowym reagują osoby o ciemnej karnacji, ze względu ma możliwość przedłużonej fazy przebarwienia skóry podczas gojenia. W takich przypadkach można zastosować testowe punkty złuszczania skóry za uchem, aby przewidzieć ewentualne trudności z pigmentacją i zaczerwienieniem w okresie po złuszczaniu.
Peeling fenolowy jest peelingiem głębokim i może być wykonywany wyłącznie przez lekarza. Jest najgłębiej i najsilniej działającym peelingiem chemicznym. Najsilniejszy peeling fenolowy zawiera roztwór fenolu w stężeniu około 60%, natomiast delikatniejsze peelingi zawierają fenol o mniejszym stężeniu, 15% i 30% oraz mieszaninę składników chemicznych i roślinnych, takich jak kwas TCA, kwas askorbinowy, kwas cytrynowy, kwas mlekowy, kwas fitowy i migdałowy. Peelingi fenolowe powodują głębokie złuszczenie, a następnie odtworzenie warstw skóry, znacznie odmładzają twarz. Powodują zmniejszenie zmarszczek, ściągnięcie skóry, dzięki czemu jest ona napięta jak po liftingu chirurgicznym. Peeling jest polecany nie tylko pacjentom, które chcą się radykalnie odmłodzić. Fenol jest również skuteczny w likwidowaniu głębokich przebarwień oraz blizn potrądzikowych.
Jest to niechirurgiczne odmładzanie i w pewnym sensie remodelowanie twarzy lub jej okolicy. Odbudowywanie struktury skóry głębokim peelingiem fenolowym jest obecnie najbardziej skuteczną metodą odmładzania skóry, bardziej skuteczną niż odmładzanie laserem CO2. Peeling ten można stosować na całą twarz lub okolice najbardziej problematyczne, czyli wokół ust na tzw. zmarszczki palacza lub wokół oczu. Efekty bywają spektakularne i mogą utrzymywać się przez szereg lat. Warunkiem sukcesu jest przestrzeganie przez lekarza protokołu zabiegowego, jak również szczegółowe przestrzeganie przez pacjenta zaleceń pozabiegowych.
Zabieg musi być poprzedzony konsultacją lekarską, podczas której pacjent jest zakwalifikowany do zabiegu. Cała procedura zabiegowa jest szczegółowo przedstawiona i omówiona. Sam zabieg trwa około 1 - 1.5 godz. W pierwszej kolejności cała twarz jest dokładnie zmyta i odtłuszczona roztworem alkoholowym z acetonem. Oczy zakraplane są wazeliną oftalmiczną . Mają one działanie ochronne przed silnym zapachem fenolu, a co za tym idzie łagodzą łzawienie. Fenol nakładany jest partiami. Wpierw na obszar wokół ust, następnie wokół oczu, a potem następne okolice twarzy (6 okolic). Pierwsza warstwa peelingu powoduje intensywne pieczenie, które ustępuje po 15 - 20 s. Przy nakładaniu drugiej warstwy fenolu, nie odczuwa się już uczucia pieczenia, natomiast odczuwalny jest już pojawiający się obrzęk. Lekarz nakłada zazwyczaj dwie warstwy peelingu. W zależności od wskazań i od tego jak skóra reaguje, czasami nakładane są nawet 4 warstwy. Następnie nakłada się pozabiegowy krem, nad ustami okluzję, a cała twarz przysypywana jest sproszkowanym bizmutem. Jest to środek antyseptyczny, chroniący skórę przed potencjalnymi nadkażeniami. Peeling fenolowy na całą twarz trwa ok. 1.5 godz. Peeling okolicy oczu lub okolicy ust trwa około 0.5 godz. Pacjent powinien przyjść do gabinetu następnego dnia na wizytę kontrolną.
Wszystkie preparaty używane do peelingu fenolowego tj. LIP & EYELID, EASY PHEN LIGHT EASY PHEN VERY LIGHT I TCA PAIN CONTROL są preparatami renomowanej firmy europejskiej Skin Tech i posiadają certyfikaty medyczne CE Class II. Jak przy każdym zabiegu medycznym, istnieją potencjalne powikłania. Profesjonalnie wykonany peeling oraz przestrzeganie przez pacjenta zaleceń pozabiegowych minimalizuje to ryzyko. A rezultaty są spektakularne.