klinika medycyny estetycznej
Ikona City

Małgorzata Kocot


gliwice, al. przyjaźni 7/1,
tel. 32 750 82 00 / 502 78 78 61


menu

Peelingi medyczne

Peeling (od słowa peel [ang.] złuszczać, zedrzeć, obrać) to usunięcie defektów kosmetycznych i/lub zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie naskórka lub naskórka i skóry właściwej. Inne określenia peelingu to: abrazja, złuszczanie, chemabrazja, ablacja, chemeksfoliacja.

Ze względu na głębokość działania możemy podzielic peelingi na powierzchowne – w obrębie naskórka; średniogłębokie – obejmujące cały naskórek i górną warstwę skóry i głębokie – sięgające do głębszych warstw skóry. Im głębszy peeling tym większe ryzyko skutków ubocznych np. przebarwień, blizn, zakażeń (np. opryszczka). Podział peelingów ze względu na rodzaj obejmuje zabiegi mechaniczne – ścieranie naskórka przy użyciu tarcz korundowych lub diamentowych lub kryształków korundu (mikrodermabrazja),; fizyczne – wykonywane przy użyciu lasera (CO2, Er:YAG), ciekłego azotu, podtlenku azotu; chemiczne (chemabrazja); Peeling chemiczny to procedura polegająca na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Substancje te przenikają w głąb skóry i mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze. Tym samym seria peelingów wpływa na odnowę naskórka oraz skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry: przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości.

Kwalifikacja do zabiegu

Do każdego rodzaju peelingu kwalifikuje lekarz, który przeprowadza wywiad medyczny, zwracając uwagę i przebyte choroby, przyjmowane leki, alergie. Lekarz ustala również oczekiwania pacjenta i wskazuje na możliwe, realne efekty zabiegu. Następnie dobrany zostaje odpowiedni preparat a lekarz przekazuje zalecenia odnośnie ewentualnego przygotowania skóry do zabiegu.

Wskazania do peelingów chemicznych

 • Zmiany barwnikowe: piegi, ostuda, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate
 • Uszkodzenia słoneczne: -rogowacenie słoneczne
 • Uszkodzenia związane z wiekiem: zmarszczki,utrata jędrności skóry
 • Blizny
 • Trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy
 • Rozstępy skórne
 • Zaburzenia rogowacenia: suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe

Przeciwwskazania

 • ekspozycja skóry na słońce (bardzo słoneczne lato)
 • alergie skórne
 • aktywna opryszczka
 • skłonność do powstawania bliznowców
 • stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do 2 miesięcy)
 • ciąża, karmienie piersią
 • liczne znamiona melanocytowe
 • liczne teleangiektazje
 • stan po krioterapii (do 6 miesięcy)
 • choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce)
 • skóra podrażniona, uszkodzona (nadżerki, przeczosy, otarcia)
 • ciężkie postacie trądzika (liczne krosty, torbiele ropne)-wymagają wcześniejszej terapii farmakologicznej
 • doustna terapia pochodnymi wit. A (Roaccutane)-wymagana co najmniej półroczna przerwa

Zalecenia ogólne po peelingu

zakaz opalania się przez 4 tygodnie
wskazane jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze SPF co najmniej 30
zakaz stosowania kremów z AHA przez 14 dni
makijaż można nałożyć kilka godzin po zabiegu (najlepiej po 24 godzinach)
bezwzględny zakaz zdrapywania złuszczającego się naskórka
wskazane intensywne nawilżanie skóry

Efekty uboczne i powikłania

utrzymujący się rumień twarzy – zazwyczaj zaczerwienienie skóry mija w ciągu kilku dni po zabiegu, zapalenie okołowargowe, uaktywnienie opryszczki (u nosicieli wirusa HSV-1)
przejściowe zaburzenia pigmentacji – szczególnie u osób z istniejącymi przebarwieniami, które nie stosuję ochrony przeciwsłonecznej lub u osób zdrapujących złuszczający się naskórek

Najczęściej wykonywane zabiegi

W naszym gabinecie dysponujemy szeroką gamą peelingów chemicznych, co umożliwia dobranie najwłaściwszego koktajlu składników dla danego pacjenta i potrzeb jego skóry… Ferulac Peel Plus (8% kwas ferulowy, 5% Florentyna, Retinol, 5%kwas jabłkowy, 5% kwas cytrynowy, 5% kwas mlekowy) to peeling odmładzający skórę ze składnikami aktywnymi w liposomach, dzięki zawartości w swym składzie retinolu znajduje zastosowanie w terapii anti-aging, przebarwieniach posłonecznych, poprawie kondycji skóry. Nomelan Cafeico (kwas kawowy, kwas ferulowy, kwas rozmarynowy, retinol, TCA, AHA, kwas salicylowy, substancje rozjaśniające) to nowoczesne pilingi złożone czyli zawierające wiele aktywnych substancji o działaniu synergistycznym.

Stworzone w kilku wersjach różniących się stężeniem zawartych składników po to, by dopasować zabieg do wrażliwości skóry, jej potrzeb oraz problemów dermatologicznych. Nomelan Cafeico jest szczególnie wskazany w terapiach skór dotkniętych foto­starze­niem, prze­bar­wieni­ami (również potrądzikowymi), głębokimi i płytkimi zmarszczkami i rozstę­pami. Złożona pro­ce­dura wyko­rzys­tuje wiele akty­wnych sub­stancji w kilku stęże­ni­ach, tak aby zabieg mógł być dopa­sowany do wrażli­wości i indy­wid­u­al­nych potrzeb danej skóry. PH Formula to koncepcja tworzenia kontrolowanego chemicznego resurfacingu (przebudowy komórek skóry). Działanie chemicznego resurfacingu jest inne niż działanie tradycyjnych peelingów.

Resurfacing twarzy z wykorzystaniem preparatów pH formula polega na odpowiednim, indywidualnym dobraniu stężenia oraz rodzaju substancji do pH skóry konkretnego pacjenta. Filozofią zabiegu pH formula jest stymulowanie komórek głębszych warstw skóry do regeneracji przy mniejszym w stosunku do konwencjonalnych pilingów podrażnieniu warstw powierzchownych. Dzięki temu, zmaksymalizowana zostaje koncentracja składników aktywnych w miejscu ich działania , przy zminimalizowaniu efektu nadmiernego złuszczania oraz niekontrolowanych podrażnień. Zaawansowany dermatologicznie resurfacing skóry w połączeniu z jej odżywianiem, działa od wewnątrz i na zewnątrz przynosząc skórze pełne korzyści i pomoc w szybkiej odbudowie i regeneracji. PCA Skin jest światowym liderem w dziedzinie rozwoju profesjonalnych peelingów chemicznych oraz preparatów, bazujących na retinolu, który jest uznany za najskuteczniejszy składnik regenerujący i odmładzający, wykorzystywany w terapii anti-aging. Retinol to witamina A w czystej postaci, która przede wszystkim stymuluje proces odnawiania komórek.

Ma zdolność wnikania w głębsze warstwy skóry, więc jej skuteczność jest bardzo wysoka. Ogromną zaletą stosowania retinolu są właściwości rozjaśniające.

Peelingi zawierają najnowsze medyczne wyselekcjonowane składniki aktywne o działaniu odżywczym, nawilżającym oraz regenerującym. Przy nakładaniu peelingów PCA Skin można dobierać i komponować peelingi indywidualnie do potrzeb pacjenta. Peelingi PCA Skin są naturalnie neutralizowane przez substancje zawarte w skórze. TCA 25% (kwas trójchlorooctowy) wykazuje wysoką skuteczność w przypadku redukcji zmian zachodzących w wyniku fotostarzenia. Wskazaniem do przeprowadzenia kuracji jest wiotka, pozbawiona jędrności skóra, zmarszczki, blizny, hiperpigmentacja, rogowacenie dosłoneczne, trądzik, łojotok. TCA pobudza odnowę komórkową skóry, działa złuszczająco i odmładzająco. Stymuluje produkcję kolagenu, elastyny, poprawia mikrokrążenie w skórze, dzięki czemu zyskuje ona jędrność, elastyczność i naturalny blask

 


IkonaCity to klinika o ugruntowanej pozycji na śląskiej mapie medycyny estetycznej. Nasz zespół jako priorytet traktuje tajemnicę lekarską i dyskrecję.

Specjalizujemy się w zabiegach medycznych od kwasu hialuronowego, poprzez osocze bogatopłykowe, hydroksyapatyt wapnia, nici liftingujące i toksynę botulinową. Dysponujemy laserami medycznymi: diodowym do depilacji laserowej i fotoodmładzania skóry oraz frakcyjnym do liftingu, leczenia blizn i rozstępów. Plexr do nieoperacyjnego liftingu powiek, Dermapen, światłoterapia LED i medyczne peelingi chemiczne uzupełniają spektrum zabiegowe. IkonaCity - spróbujesz i pokochasz!


wszelkie prawa zastrzeżone 2016
Ikona City - Małgorzata Kocot - made by station75.com