klinika medycyny estetycznej
Ikona City

Małgorzata Kocot


gliwice, al. przyjaźni 7/1,
tel. 32 750 82 00 / 502 78 78 61


menu

Dermatologia – Rumień i naczynka

Zmiany naczyniowe stanowią nie tylko defekt estetyczny,
ale mogą prowadzić do dużo poważniejszego schorzenia skóry

Rumień i naczynka (rozszerzone) krwionośne twarzy, dekoltu i nóg to problem, który dotyczy coraz większej liczby kobiet i mężczyzn.

Jednym z pierwszych objawów jest często pojawiający się rumień wywołany zmianą pogody bądź silnymi emocjami.

Z czasem powstają tzw. „pajączki”, czyli popękane naczynka, których kruche ściany nie wytrzymały ciśnienia krwi.

Ich wystąpieniu sprzyjają w dużej mierze czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz, gwałtowne zmiany temperatury, czy nadmiar słońca, jak również emocje, alkohol, stany zapalne, czynniki genetyczne i długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów.

Rumień i naczynka krwionośne – szczegóły zabiegu

Najskuteczniejszą, bezoperacyjną, metodą leczenia popękanych naczynek jest terapia laserowa. Energia promieniowania laserowego przenikającego przez skórę doprowadza do koagulacji krwi, dzięki czemu drobne naczynka obkurczają się.

Ilość zabiegów jest ustalana indywidualnie. W przypadku drobnych, pojedynczych zmian często wystarczy tylko jeden zabieg, przy większej sieci czerwonych “pajączków” należy go 3-4 krotnie powtórzyć. W przypadku większych zmian naczyniowych, szczególnie na kończynach dolnych, zaleca się skleroterapię.

Efekty leczenia rumienia i naczynek krwionośnych

Efekty zabiegu laserowego nie są natychmiastowe. Całkowite wchłonięcie zamkniętego naczynia powinno nastąpić w okresie kilku, bądź kilkunastu dni. Zdarza się, że niewielka część naczyń pozostaje niewrażliwa na leczenie.

W naszym gabinecie zmiany naczyniowe o charakterze rumienia lub drobnych uszkodzonych naczyń krwionośnych usuwamy, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, przy użyciu medycznego lasera diodowego wysokoenergetycznego MedioStar XT lub lasera naczyniowego QuadroStar.

Przed zabiegiem leczenia rumienia i naczynek krwionośnych

Konieczna jest konsultacja, w trakcie której lekarz decyduje o zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia laserowego. Ocenia on ilość, średnicę, kolor i głębokość zmian naczyniowych, a także indywidualną wrażliwość i reakcję skóry.

Lekarz musi przeprowadzić tzw. próbę laserową w celu optymalnego dobrania parametrów impulsu, aby uzyskać jak najlepszy efekt, przy maksymalnym bezpieczeństwie i komforcie pacjenta.
Nie należy opalać się na co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem.

Trzeba odpowiednio nawilżyć skórę poprzez picie dużej ilości wody mineralnej i stosowanie odpowiednich kremów nawilżających.
W dniu zabiegu nie wolno pić alkoholu, gdyż zaburza on przepływ krwi.

Nie wolno wykonywać innych zabiegów laserowych oraz peelingów w obszarze skóry poddawanej leczeniu na co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem.

Po zabiegu leczenia rumienia i naczynek krwionośnych

W miejscach poddanych działaniu lasera mogą się pojawić zaczerwienienia, lekki obrzęk, pieczenie, swędzenie lub większa wrażliwość skóry (tkliwość). Obowiązuje bezwzględny zakaz opalania przez minimum 4 tygodnie.

 • Niezbędna jest ochrona przed słońcem przez minimum 1 miesiąc po zabiegu – stosowanie kremów z wysokim filtrem ochronnym.
 • Należy unikać czynników mogących spowodować rozszerzenie naczyń, takich jak wysiłek fizyczny, sauna, zmiany temperatury – przez ok. 4-5 dni.
 • W przypadku uszkodzonej skóry należy unikać stosowania makijażu na naświetlane miejsca przez ok. 4-5 dni po zabiegu, w pozostałych przypadkach makijaż można nałożyć następnego dnia po zabiegu.
 • Prze kilka dni po zabiegu nie należy stosować mydła, spirytusu i toników na bazie alkoholu, nie wykonywać peelingów i innych zabiegów laserowych, nie ocierać leczonych miejsc gąbką lub ręcznikiem w celu uniknięcia podrażnień i urazów skóry.
 • 4 tygodnie po zabiegu należy zgłosić się na wizytę kontrolną.

W przypadku zabiegu laserowego powikłania występują bardzo rzadko (ok. 2%), a ich przyczyną jest najczęściej nieprzestrzeganie zaleceń lekarza. W miejscach naświetlania mogą pojawić się pęcherzyki, strupki lub zasinienia skóry, które znikną po ok. 2 tygodniach. W niektórych wypadkach pojawia się brązowe zabarwienie skóry, będące naturalnym procesem metabolizmu hemoglobiny z zamkniętego naczynia, które może utrzymać się do 12 tygodni po zabiegu.

U osób opalonych lub o ciemnej karnacji, mimo ochrony przed słońcem, mogą pojawić się zmiany pigmentacyjne, takie jak przebarwienia lub odbarwienia skóry, które powinny ustąpić w ciągu 6 miesięcy, jednak w niektórych, bardzo rzadkich, przypadkach mogą być nieodwracalne. U niektórych osób w miejscu naświetlenia uaktywnia się wirus opryszczki.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań, uszkodzeń skóry lub innych niepokojących sygnałów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem!

Przeciwwskazania

 • ciąża i karmienie piersią
 • świeża opalenizna (co najmniej 4 tygodnie przerwy)
 • spożywanie leków i ziół światłouczulających (retinoidy, p/depresyjne, tetracykliny, dziurawiec, nagietek)
 • spożycie alkoholu na dobę przed zabiegiem
 • cukrzyca
 • bielactwo i aktywna faza łuszczycy
 • epilepsja
 • zaburzenia krzepnięcia krwi i stosowanie leków zmniejszających krzepliwość
 • skłonność do powstawania bliznowców (keloidów)

IkonaCity to klinika o ugruntowanej pozycji na śląskiej mapie medycyny estetycznej. Nasz zespół jako priorytet traktuje tajemnicę lekarską i dyskrecję.

Specjalizujemy się w zabiegach medycznych od kwasu hialuronowego, poprzez osocze bogatopłykowe, hydroksyapatyt wapnia, nici liftingujące i toksynę botulinową. Dysponujemy laserami medycznymi: diodowym do depilacji laserowej i fotoodmładzania skóry oraz frakcyjnym do liftingu, leczenia blizn i rozstępów. Plexr do nieoperacyjnego liftingu powiek, Dermapen, światłoterapia LED i medyczne peelingi chemiczne uzupełniają spektrum zabiegowe. IkonaCity - spróbujesz i pokochasz!


wszelkie prawa zastrzeżone 2016
Ikona City - Małgorzata Kocot - made by station75.com