klinika medycyny estetycznej
Ikona City

Małgorzata Kocot


gliwice, al. przyjaźni 7/1,
tel. 32 750 82 00 / 502 78 78 61


menu

Dermatologia – Leczenie przebarwień

Przyczyny powstawania przebarwień

Zmiany o charakterze przebarwień dotyczą coraz większej ilości kobiet. Jeszcze dwie dekady temu mówiło się o ostudzie, czy melasmie kobiet ciężarnych bądź też o plamach pojawiających się w wyniku zażywania antybiotyków lub innych leków w okresie letnim. Obecnie przebarwienia pojawiają się zdecydowanie częściej, odczyny polekowe stanowią większy problem, a często stosowane leki hormonalne i przebarwienia na tym tle to już prawie norma! Mimo tego, że nie przeprowadzono dotychczas badań klinicznych dotyczących wpływu diety na pojawiania się przebarwień, to ograniczenie niektórych składników może wyraźnie zmniejszyć ich natężenie. Zapominamy często, że również naturalne zioła mogą sprzyjać występowaniu plam na skórze. Najczęściej przebarwienia pojawiają się pod wpływem słońca, szczególnie na działanie promieni UV narażone są te o podłożu hormonalnym. Mówimy nawet, że melasma ta ”hormonalna” ma charakter nawrotowy, to znaczy, że po zlikwidowaniu dużych plam na twarzy, kolejne słoneczne lato zapewnia nam ponowne pojawienie się nieprzyjemnych przypadłości. Drugi problem, niestety całkowicie ignorowany, to działanie wysokiej temperatury. Część pacjentek doświadczyła tego na własnej skórze! Mimo braku słońca i stosowania filtrów przeciwsłonecznych nagle pojawiają się ponownie przebarwienia. Pod wpływem wysokiej temperatury również dochodzi do nadmiernej produkcji melaniny. Stąd częste pobyty w saunie, czy też upalne wakacje w temperaturze ok. 30 stopni mogą nam przypomnieć o niechcianych przebarwieniach.

Usuwanie przebarwień

Możliwości ujarzmienia przebarwień jest sporo. Od najprostszych stosowanych w postaci kremów czy serum, silniejszych i czasami toksycznych (jak np. kremy z Hydrochinonem) po bezpieczniejsze i delikatniejsze (z kwasem kojowym). Wiele przebarwień ma tak silny charakter, że zwykłe zbiegi pielęgnacyjne nie są skuteczne. Wtedy zaczynamy kurację od delikatnych peelingów – tych kosmetycznych. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy zbyt intensywnie złuszczać skóry, gdyż działanie mechaniczne również może pobudzić melanogenezę (proces powstawania melaniny). Dla prawidłowego funkcjonowania skóry zaleca się jej złuszczanie od 6 do 8 razy w ciągu roku! Co jest całkowicie wystarczające. Zabiegi mikrodermabrazji złuszczają jedynie martwą część przebarwionego naskórka, dając jednak efekt rozjaśnienia na twarzy. Peelingi począwszy od tych delikatnych np. migdałowych lub Ph formula, poprzez te silniej działające z kwasem mlekowym, kojowym, ferulowym i retinolem, np. Ferulac peel, PCA Skin czy Dermamelan. Inną procedurę leczenia stosujemy w przypadku przebarwień miejscowych, czy to po urazie, czy po zmianach trądzikowych. W tych przypadkach plamy są jednolite, dobrze odgraniczone od skóry zdrowej. Stosujemy wtedy peeling medyczne np. TCA jako peeling punktowy.

Piegi

Odrębnym zagadnieniem są często występujące piegi, mylnie łączone z przebarwieniami. Mimo, że ich kolor nasila się pod wpływem słońca, to w przeciwieństwie do przebarwień nie reagują na wysoką temperaturę. Peelingi, nawet te najsilniejsze, nie są w stanie ich zlikwidować, można je usunąć tylko laserowo.

Zabiegi laserowe

Zabiegi laserowe stosowane są u osób z przebarwieniami o różnym charakterze i nasileniu. Pacjentki z dużymi przebarwieniami na czole i policzkach, które oprócz pozbycia się przebarwień oczekują efektu antiaging, decydują się na zabieg fotoodmładzania. Najsilniej w tym przypadku działa laser diodowy (polecamy Laser firmy Asclepion Mediostar ze zintegrowanym chłodzeniem). Po zabiegu pacjent ma lekko zaczerwienioną skórę, ale tylko przez ok. 30-60 minut, i na tym kończą się dolegliwości! Nie ma efektu złuszczania, a dodatkowo pojawia się efekt zamykania drobnych naczyń krwionośnych na obszarze skóry poddawanemu zabiegowi. Na pełen efekt musimy jednak poczekać, zaleca się wykonanie cyklu 5 zabiegów w odstępach co 2-3 tygodnie. Oczywiście przez cały ten czas chronimy skórę przed słońcem, a amatorzy wysokiej temperatury (także sauny) muszą zadowolić się przebywaniem w temperaturze pokojowej. Fotoodmładzanie >> Programy specjalne >>

Pielęgnacja skóry w trakcie i po terapii

Bardzo ważne dla utrzymania dobrego efektu terapeutycznego jest odpowiednia pielęgnacja skóry w trakcie i po leczeniu. Podczas kuracji, czy to w czasie cyklu peelingów, czy zabiegów laserowych lub IPL , konieczne jest zabezpieczanie skóry kremem z filtrem o wysokim faktorze przeciwsłonecznym (minimum 30) i stosowanie w przypadku skóry podrażnionej lub przesuszonej kremu Phisiogel Face Krem (dostępny w każdej aptece, hypoalergiczny). Jako kosmetyk podtrzymujący efekty leczenia stosuje się krem lub serum dobrane do rodzaju skóry. Po zabiegach typu peelingi czy mikrodermabrazja polecamy amerykańskie produkty Zo Skin Health (dostępne wyłącznie w Ikona City) oraz PCA Skin. Zo Skin Health >> Zo Medical >> PCA Skin >> Trafiając w ręce nowego kosmetologa powinniśmy zawsze informować o rodzaju i ilości wykonanych wcześniej zabiegów, aby nie narazić się na powikłania np. po zbyt częstym złuszczaniu skóry… W razie jakichkolwiek wątpliwości służymy pomocą.


IkonaCity to klinika o ugruntowanej pozycji na śląskiej mapie medycyny estetycznej. Nasz zespół jako priorytet traktuje tajemnicę lekarską i dyskrecję.

Specjalizujemy się w zabiegach medycznych od kwasu hialuronowego, poprzez osocze bogatopłykowe, hydroksyapatyt wapnia, nici liftingujące i toksynę botulinową. Dysponujemy laserami medycznymi: diodowym do depilacji laserowej i fotoodmładzania skóry oraz frakcyjnym do liftingu, leczenia blizn i rozstępów. Plexr do nieoperacyjnego liftingu powiek, Dermapen, światłoterapia LED i medyczne peelingi chemiczne uzupełniają spektrum zabiegowe. IkonaCity - spróbujesz i pokochasz!


wszelkie prawa zastrzeżone 2016
Ikona City - Małgorzata Kocot - made by station75.com