klinika medycyny estetycznej
Ikona City

Małgorzata Kocot


gliwice, al. przyjaźni 7/1,
tel. 32 750 82 00 / 502 78 78 61


menu

Dermatologia – Laserowe usuwanie zmian skórnych

W zasadzie każdą zmianę na skórze można usunąć. Ze względów profilaktycznych usuwa się znamiona barwnikowe, które wykazują cechy atypii, leżą w miejscach drażnionych oraz narażone są na działanie promieniowania słonecznego.

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Okolice uważane za najbardziej drażnione to:

skóra owłosiona głowy
okolice narządów płciowych
stopy
dłonie
tułów oraz piersi u kobiet
Działanie metody laserowego usuwania zmian skórnych polega na niezwykle precyzyjnym przekazaniu ciepła do tkanki powodując jej odparowanie oraz dokładne zamknięcie naczyń. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Wskazania
znamiona
zmiany barwnikowe
brodawki
”kurzajki”
włókniaki i odciski
wrastające paznokcie
niektóre blizny

Przeciwwskazania

ciąża
karmienie piersią
opalenizna (1 miesiąc)
niewyrównana cukrzyca
epilepsja
stosowanie leków przeciwkrzepliwych
stosowanie leków światłouczulających (np. tetracyklina, zioła: nagietek, dziurawiec)
aktywna infekcja w obrębie leczonej zmiany (bakteryjna lub wirusowa np. opryszczka)
skłonność do powstania blizn przerostowych lub keloidów

Zalety zabiegu usuwania zmian skórnych metodą laserową

zabieg prosty, krótki , bezbolesny, z reguły jednorazowy
mała inwazyjność zabiegu
brak krwawienia po zabiegu
szybki i niekłopotliwy proces gojenia
dobry efekt kosmetyczny – brak uszkodzenia otaczających tkanek
brak możliwości zakażenia żółtaczką i wirusem HIV – zabieg wykonywany jest metodą bezkontaktową
relatywnie niski koszt zabiegu

Konsultacja z lekarzem

Do zabiegu pacjentów kwalifikuje lekarz. Zwraca on uwagę na przebarwienia i znamiona barwnikowe oraz ilość, średnicę, kolor i głębokość zmian skórnych oraz bierze pod uwagę indywidualną wrażliwość, miejsce i reakcję skóry. Pacjentom zakwalifikowanym do zabiegu wykonuje się próbę laserową w celu optymalnego dobrania takiej energii, aby przy jak najmniejszej ilości uzyskać jak najlepszy efekt. Przy podejmowaniu decyzji lekarz bierze pod uwagę współczynniki urządzenia oraz własne doświadczenie zawodowe dzięki czemu ma możliwość elastycznego doboru parametrów leczenia.

Etapy zabiegu

oczyszczenie skóry z makijażu
założenie osłon chroniących oczy
przyłożenie do skóry głowicy lasera
uwolnienie wiązki światła – „błysk jak z flasha”

W trakcie zabiegu

Pacjent w trakcie zabiegu może odczuwać niewielkie pieczenie, które u bardziej wrażliwych osób czy też w miejscach wrażliwych można zniwelować przez zastosowanie miejscowego znieczulenia (np. kremem EMLA). Należy to uzgodnić z lekarzem. Czas trwania zabiegu jest różny w zależności od ilości zmian zakwalifikowanych do usunięcia.

Ewentualne objawy uboczne

w momencie strzału lasera wielu pacjentów może odczuwać dyskomfort o różnym stopniu nasilenia i różnym charakterze: kłucie, pieczenie, szczypanie (czasem może trwać nawet godzinę po zabiegu), większość osób toleruje te odczucia, niektórzy mogą wymagać zastosowania znieczulenia
rumień i obrzęk mogą wystąpić po zabiegu, jako jego bezpośredni efekt; objawy te ustępują w ciągu kilku godzin, dni po zabiegu stosuje się chłodne okłady, tzw. cold pack, a w domu kremy nawilżające i wodę termalną
zwiększenie wrażliwości skóry po zabiegu, (należy unikać sytuacji narażających skórę na urazy)
Ważne! W celu szybkiego powrotu do zdrowia po zabiegu i uniknięcia powikłań po zabiegu bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń lekarskich.

Środki ostrożności po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu miejsce po usuniętej zmianie pokryte jest szaro-beżowym strupkiem. Skóra otaczająca miejsce wycięcia może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Po ustąpieniu znieczulenia może pojawić się nieznaczne pieczenie, a nawet ból. Długość gojenia się rany zależy od rozległości i ilości zmian. Gojenie i pielęgnacja domowa polega na przemywaniu delikatnie wodą z mydłem lub dezynfekowaniem preparatem spirytusowym. W przypadku większych ran zaleca się zakładanie plastra z opatrunkiem przepuszczającym powietrze. Bezpośrednio po wygojeniu ranek nie należy opalać się w tych miejscach ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień świeżo utworzonego naskórka. Proces gojenia trwa do 3-4 tygodni.

Po zabiegu laserem zaleceniem bezwzględnym jest
dbałość o czystość i higienę leczonego miejsca
unikanie podrażnień mechanicznych okolic pozabiegowych
w miejscach po usuniętych zmianach nie wolno stosować żadnych kosmetyków i leków niezaleconych przez lekarza wykonującego zabieg
unikanie długotrwałego moczenia zmian pooperacyjnych
zakaz opalania (słońce, solarium) zagojonych miejsc przez okres od 2-6 miesięcy

Przez kilka dni po zabiegu

nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu
nie wykonywać peelingów
nie wycierać miejsc po zabiegu gąbką lub ręcznikiem
nie drażnić skóry w okolicy zabiegu w przypadku pojawienia się jakichkolwiek powikłań, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem!

Powikłania

występują bardzo rzadko, u znikomej liczby pacjentów (ok.2 %)
uszkodzenie ciągłości skóry – pęcherze i strupy mogą pojawić się w efekcie zabiegu laserowego, wygojenie następuje w ciągu ok. 10 dni
na naświetlanym obszarze mogą wystąpić zasinienia skóry, ustępujące w ciągu 5-15 dni; brązowe zabarwienie skóry może utrzymywać się do 3 miesięcy
zmiany pigmentacji skóry – przebarwienia albo odbarwienia skóry, pojawiają się zwykle u osób opalonych lub o ciemnej karnacji, u niektórych hiperpigmentacja może pojawić się mimo ochrony przed słońcem (znika jednak w ciągu 3-6 miesięcy, ale w bardzo rzadkich przypadkach może pozostać na trwałe)
bliznowacenie – może wystąpić u osób mających skłonność do powstawania keloidów
infekcje skóry – mogą pojawić się na naświetlanym obszarze (może nastąpić uaktywnienie opryszczki u nosiciela tego wirusa)

Każdy pacjent i każda jednostka chorobowa wymaga odrębnego traktowania, dlatego szczegółowe zalecenia pozabiegowe otrzymają Państwo od lekarza wykonującego zabieg.


IkonaCity to klinika o ugruntowanej pozycji na śląskiej mapie medycyny estetycznej. Nasz zespół jako priorytet traktuje tajemnicę lekarską i dyskrecję.

Specjalizujemy się w zabiegach medycznych od kwasu hialuronowego, poprzez osocze bogatopłykowe, hydroksyapatyt wapnia, nici liftingujące i toksynę botulinową. Dysponujemy laserami medycznymi: diodowym do depilacji laserowej i fotoodmładzania skóry oraz frakcyjnym do liftingu, leczenia blizn i rozstępów. Plexr do nieoperacyjnego liftingu powiek, Dermapen, światłoterapia LED i medyczne peelingi chemiczne uzupełniają spektrum zabiegowe. IkonaCity - spróbujesz i pokochasz!


wszelkie prawa zastrzeżone 2016
Ikona City - Małgorzata Kocot - made by station75.com