Gliwice, al. Przyjaźni 7/1
32 750 82 00 / 502 78 78 61

TWOJE WŁOSY

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

Leki stosowane przez dermatologów w leczeniu łysienia i wypadania włosów, kuracje produktami zewnętrznymi i terapie doustne. Odpowiednio dobrana pielęgnacja włosów.

W terapii łysienia  stosuje się leczenie zachowawcze oraz chirurgiczne.

MINOXIDIL

W leczeniu zewnętrznym wykorzystuje się preparaty 2% i 5% minoxidilu. Obecnie mamy dostęp do kilku produktow zawierających minoxidil, 2% preparat jest dostępny w aptekach bez recepty. Substancja ta została zatwierdzona do leczenia androgenowego wypadania włosow już w 1984r przez amerykańską organizację FDA (Food and Drug Administration). Mimo, że wykorzystuje się go w terapii łysienia od ponad 30 lat, mechanizm jego działania nie jest do końca wyjaśniony. prawdopodobnie ma on hamujący wpływ na aktywność receptorów androgenowych oraz specyficzne  białka AR w ludzkich komórkach brodawek włosa. Inną hipotezą jest działanie wazodylatacyjne na naczynia skóry prowadzące do zwiększenia dopływu krwi do mieszków włosowych. 

U pacjentów stosujących leczenie za pomocą minoxidilu stwierdza się wydłużenie fazy wzrostu cyklu włosowego.

FINASTERYD

Substancją wykorzystywaną do leczenia ogólnego łysienia typu męskiego jest finasteryd w dawce 1 mg. Mechanizm działania tego leku polega na blokowaniu enzymu 5-α-reduktazy odpowiadającego za konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu. Skuteczność leczenia za pomocą finasterydu jest wysoka. Wzrost gęstości i średnicy włosów oraz przyśpieszenie ich wzrostu obserwuje się uprawie 90% mężczyzn poddanych terapii. Jednak stosowanie finasterydu w terapii doustnej może być ograniczone u niektórych pacjnetów ogólnoustrojowymi skutkami ubocznymi w postaci spadku libido, zaburzeń erekcji, wzrostu ryzyka nowotworów prostaty o wysokiej złośliwości, czy  ginekomastii.

Do inwazyjnych, alternatywnych metod leczenia łysienia androgenowego należą: mezoterapia, karboksyterapia, osocze bogatopłytkowe oraz naświetlania LED.

Wstecz