GLIWICE, AL. PRZYJAŹNI 7/1
32 750 82 00 / 502 78 78 61

Toksyna Botulinowa

W dermatologii estetycznej, podajemy botox w celu wygładzenia zmarszczek, operując dawkami rzędu 20-60 jednostek w czasie jednego zabiegu. Stosuje się więc go w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach, które działają tylko w miejscu podania.

Botox (inaczej toksyna botulinowa) przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Botox może być łączony również z innymi metodami liftingu twarzy.

Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu zmarszczek między brwiami, zmarszczki “lwie”, okolica gładzizny czoła, poprzecznych czoła, wokół oczu tzw. kurzych łapek, jak i innych okolic: powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi.

W dermatologii, obok zastosowania botoxu do wygładzania zmarszczek, stosuje się go do leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Iniekcje toksyny botulinowej zaleca się również w leczeniu schorzeń związanych z kurczami mięśni i tikami, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek. Botox może też uwolnić nas od bólów głowy – podany w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę.

PRZEBIEG ZABIEGU 

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut.  Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego.  Ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem (np. EMLA) na około 30 minut przed zabiegiem.

PO ZABIEGU 

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna.  Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb.

Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu.

Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoxu (toksyna botulinowa), polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki” skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu (toksyna botulinowa) i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość, dając skórze pół roku odpoczynku.

Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest stosunkowo prosta, wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.

Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia toksyny botulinowej jest niewidoczne.

Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia, do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.

ZALECENIA POZABIEGOWE 

Powtarzanie zabiegów

Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy, jednak nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają, a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu.

Toksyna botulinowa jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej.  Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, dając im świeżość i zwiększając przystępność np. w negocjacjach.

NADMIERNE POCENIE 

Problem nadpotliwości dotyczy tylko kilku procent pacjentów. Najczęściej jest jednym z objawów innego problemu medycznego, który wymaga pełnego zdiagnozowania przez lekarza, ale zdarzają się sytuacje nadmiernego pocenia występującego rodzinnie. Zdecydowanie częściej silniej pocą się mężczyźni a zapach potu może być wtedy przykry dla otoczenia. Konieczna jest w tym przypadku konsultacja lekarska. Najczęściej po wstępnych, zleconych przez lekarza wynikach badań lekarskich stawiamy pierwsza diagnozę i wtedy zaleca się odpowiednie leczenie. Leczenie tego problemu oparte o metody podstawowe typu antyperspiranty, środki naturalne i ziołowe są dostępne bez recepty. Nie zawsze jednak są skuteczne. Mamy również arsenał leków o dużej skuteczności stosowanych już tylko w gabinecie lekarskim. Są to zarówno leki zażywane doustnie, jak i miejscowo.

LECZENIE NADMIERNEGO POCENIA 

W przypadku nadmiernego pocenia o charakterze uogólnionym, wtedy kiedy pocą się dłonie, stopy, pachy, plecy, czoło, okolica krzyżowa, pośladki i uda stosujemy prawie zawsze leki doustne, zmniejszające całościowo wydzielanie potu. Nie są to substancje dostępne bez recepty w aptece. Leki o działaniu ogólnym prowadzą do zmniejszonego wydzielania nie tylko gruczołów potowych, łojowych, ale również organizm produkuje mniej śliny czy soków trawiennych, stąd musimy być ostrożni w jego stosowaniu. W przypadkach o bardziej ograniczonej lokalizacji problemy, gdy pocą się pachy, dłonie i stopy, a także oczywiście czoło możemy zastosować miejscowe działanie toksyny botulinowe. Zabieg trwa od kilku minut w przypadku okolicy czoła, do 2 godzin gdy ostrzykujemy stopy. Tak , tak stosując toksynę botulinowa ostrzykując konkretną okolicę musimy użyć igły! Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy.

Kolejnym rzadziej wykonywanym zabiegiem jest chirurgiczne blokowanie neuroprzekaźnictwa (mądrze napisane…bo zabieg już chirurgiczny). Mniej inwazyjne jest działanie lasera, ale w tym przypadku nie wykonano jeszcze tak dużej ilości zbiegów, aby mówić o jego pełnym bezpieczeństwie. W obydwu przypadkach entuzjaści takich rozwiązań mówią o pełnym i całkowitym zablokowaniu “pocenia się” danych okolic. Oczywiście to rozwiązanie nie jest wystarczające w przypadku pocenia uogólnionego.

Proste sposoby na zwykłe pocenie

Mężczyźni pocą się bardziej – prawda. Stąd higiena i niezbyt gorący prysznic są po prostu koniecznością. Kolejnym elementem profilaktyki jest stosowanie antyperspirantów (nie zwykłych dezodorantów, nawet bardzo znamienitych firm) wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta. Potraktujmy je jako leki. Najczęściej stosuje się je wieczorem, a zmywa antyperspirant – lek rano.

Zaskakujące? Tylko wtedy działa. W dziale środków naturalnych na wielu portalach internetowych znajdziecie informacje o stosowaniu specjalnych ziół między innymi szałwi, blokowaniu miejscowego wydzielania – ałunem, czy pochodnymi glinu. Jeśli jednak szukacie przydatnych porad na stronach medycznych to znaczy, że tego rodzaju metody zawiodły, więc nie będziemy się o nich rozpisywać.

Kolejne naprawdę istotne zalecenia to dieta. Wiem, że to dość okrutne, bo oznacza, że wszystko jest w Waszych rękach, ale tak najczęściej sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze ciało. W zdrowiu i w chorobie. Unikajmy ostrych przypraw, potraw i produktów z podejrzanie “hormonalnym” pochodzeniem, odżywek wysoko-białkowych, suplementów niepewnego pochodzenia, zbyt dużej ilości alkoholu.

LECZENIE TOKSYNĄ BOTULINOWĄ

Zabieg jest prawie w 100% przypadków skuteczny (znane są pojedyncze przypadki wyjątków od reguły – zwykle związanych z nieprzestrzeganiem zaleceń lekarskich pozabiegowych). Po wcześniejszej konsultacji lekarskiej i wyborze odpowiedniego sposobu leczenia. Sam zabieg nie jest wymagający. Przed zabiegiem określoną okolice smarujemy kremem znieczulającym i pozostawiamy na okres od 30 do 60 minut na skórze – niech ma szansę zadziałać.

Po tym czasie dezynfekujemy daną partię ciała (czoło, pachy, dłonie lub stopy) i przystępujemy do podawania igłą toksyny botulinowej. Ilość nakłuć jest różna, zależna od miejsca i natężenia problemu. Najmniej bolesne są nakłucia na czole i w okolicach pach, najmniej przyjemne na dłoniach, a już na pewno bolesne w podeszwy stóp, stąd często współpracujemy z lekarzem anestezjologiem (znieczula całe stopy… po prostu).

Po zabiegu nie kąpiemy się w gorącej wodzie. Prysznic po 12 godzinach, dość chłodny. Nie stosujemy dezodorantów, antyperspirantów, kremów, balsamów, alkoholu i innych substancji, przez okres 3 dni w danej okolicy. W dniu zabiegu nie stosujemy alkoholu również doustnie… Odpuszczamy sobie basen, solarium i siłownie, stąd mamy zaplanowane 4 dni wolnego! Efekt pojawia się okresie 7 do 14 dni od zabiegu i utrzymuje się do 6 – 9 miesięcy.

Zobacz cennik