Skleroterapia

Żylaki kończyn

Istnieją różnego typu uszkodzenia układu żylnego i w zależności od ich rodzajów stosuje się odpowiednie leczenie. Jedną z metod zabiegowego likwidowania żylaków jest skleroterapia kompresyjna.  Z powodzeniem jest ona także wykorzystywana np. do kosmetycznego usuwania pajączków naczyniowych na udach czy w okolicy kostek. Przewagą skleroterapii nad leczeniem operacyjnym jest możliwość jej przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności znieczulenia, w krótszym czasie i bez urazu tkanek.  Leczenie tą metodą nie powoduje też niezdolności do pracy.

Skleroterapia znajduje zastosowanie do leczenia tych zmian żylakowych, którym nie towarzyszą poważne uszkodzenia głównych, powierzchniowych pni żylnych kończyn dolnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej). Decydujące znaczenie ma tu stan zastawek żylnych regulujących kierunek przepływu krwi. Sprawność tych zastawek ocenia się na podstawie dokładnego badania ultradźwiękowego. W przypadku ich uszkodzenia, gdy dochodzi do niewydolności głównych ujść tych żył do układu żył głębokich (w pachwinie lub pod kolanem), nie wykonuje się zabiegów nastrzykiwania. Sytuacja taka ma miejsce u około połowy cierpiących z powodu choroby żylakowej. W tych przypadkach wskazane jest leczenie chirurgiczne, a skleroterapia może być zastosowana jako zabieg uzupełniający po operacji.

Na czym polega zabieg skleroterapii:

Skleroterapia, nazywana również obliteracją bądź nastrzykiwaniem jest nieoperacyjną metodą likwidowania żylaków i poszerzonych naczyń żylnych, tzw. pajączków. Jest ważną i niezastąpioną metodą optymalnego postępowania w szerokim zakresie patologii żylnych, począwszy od pajączków aż do poważnych powodujących kalectwo postaci niewydolności żylnej, takich jak owrzodzenie żylne czy żylne anomalie wrodzone. Nieodłącznym elementem każdego zabiegu skleroterapii jest zastosowanie kompresji.. Pod jej wpływem ściany naczynia zostają przybliżone do siebie i proces zwłóknienia zachodzi szybciej, a zamknięcie żylaka jest trwałe.

Dzięki tej metodzie można się skutecznie pozbyć szpecących zmian żylnych na nogach.

Rodzaje skleroterapii:

— Mikroskleroterapia to zabieg przeprowadzany na najmniejszych naczyniach (pajączkach). Używa się do tego najdrobniejszych igieł, czasami specjalnie połączonej za pomocą wężyka ze strzykawkę. Pozwala to na aspirację krwi z cienkich naczyń i czyni zabieg bardziej bezpiecznym i kontrolowanym.

— Skleroterapia z użyciem płynnych farmaceutyków (sklerosantów) – zabieg ten dotyczy żył o grubszej średnicy, więc używa się igieł grubszych i większych stężeń leków.

— Skleroterapia piankowa to najnowsza odmiana skleroterapii; do leku dodaje się powietrza lub CO2 i obie substancje ubija do konsystencji piany z jaja kurzego, obecność powietrza pozwala oglądać i kontrolować zabieg na monitorze USG, konsystencja piany powoduje, że działanie na ściany naczynia jest silniejsze i dlatego wytworzony włóknik daje większe szanse na trwałe zarośnięcie tej żyły.

Jak to działa?

Do nastrzykiwania żylaków stosuje się 3 grupy leków sklerotyzujących:

→ roztwory na bazie detergentów, które działają przez odwodnienie i uszkodzenie śródbłonka naczynia (jego wewnętrznej warstwy),

→ leki na bazie związków jodu (podobnie jak np. jodyna), działające drażniąco i uszkadzająco na błonę komórek śródbłonka,

→ środki hipertoniczne, głównie wysokie stężenia soli kuchennej lub glukozy, które poprzez odwodnienie doprowadzają do  uszkodzenia naczynia.

Pod wpływem podanego leku dochodzi do podrażnienia błony wewnętrznej naczynia żylnego, co powoduje rozpoczęcie procesów naprawczych za pomocą specjalnych komórek produkujących włóknik. Przerastają one podrażnione naczynie, powodując jego całkowite zwłóknienie i ostateczne wyłączenie go z układu żylnego.

Ponieważ tuż po nastrzyknięciu zostaje założony z zewnątrz opatrunek uciskowy, powodujący zbliżenie się podrażnionych ścianek naczynia do siebie, proces zwłóknienia zachodzi szybciej, a zamknięcie światła żylaka jest trwałe. Zwłókniały żylak kilkakrotnie zmniejsza swoją średnicę.

Organizm jest zdolny do częściowego wchłonięcia tego zwłóknianego naczynia (a w przypadku pajączków nawet całkowitego) i po pewnym czasie żylak staje się zupełnie niewidoczny.

Wskazania do wykonania zabiegu:

Bardzo ważne jest aby zabieg poprzedzony był badaniem dopplerowskim. Na podstawie badania lekarz ustala stopień zaawansowania niewydolności żylnej i proponuje odpowiednie leczenie. Wskazaniami do wykonania zabiegu są zmiany kosmetyczne takie jak:

→ pajączki naczyniowe (teleangiektazje)

→ niewielkiego stopnia poszerzenia żylne (żyły siatkowate)

→ średnie i duże żylaki

→ żylaki nawracające po operacji (żylaki nawrotowe)

→ uszkodzenie głównych pni żylnych

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

— uczulenie na środki obliterujące,

— zakrzepica żył głębokich,

— przyjmowanie leków hormonalnych,

— ciąża i karmienie piersią

— poważne choroby układowe,

— infekcje układowe lub miejscowe,

— rozległe zakażenia bakteryjne skóry,

— ciężkie przypadki niedokrwienia kończyn,

— nie dające się wyleczyć obrzęki kończyn dolnych,

— unieruchomienie.

Jak wygląda zabieg:

Każdy zabieg skleroterapii musi być poprzedzony konsultacją chirurgiczną.

Skleroterapię przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, zabieg trwa zwykle około 20-30 minut i nie wymaga znieczulenia. Odbywa się w pozycji leżącej, a używany sprzęt jest jednorazowy. Dzięki pozycji leżącej ciśnienie w układzie żylnym obniża się prawie do zera, a opróżnione z krwi naczynia łatwiej ulegają działaniu leków o niskich stężeniach. Lek wstrzykuje się bezpośrednio w światło chorego naczynia przy pomocy małej strzykawki z bardzo cienką igłą. Po serii ukłuć na nogę zakładana jest pończocha uciskowa. Bezpośrednio po zabiegu nie wolno siedzieć, wskazany jest co najmniej kilkunastominutowy spacer. O tym jak długo należy nosić pończochę uciskową informuje lekarz. Jest to zazwyczaj okres co najmniej 1-2 tygodni. Noszenie pończochy uciskowej jest integralną częścią skleroterapii, poprawia wyniki leczenia, zmniejsza liczbę działań niepożądanych oraz dolegliwości bólowe.

Najczęściej nastrzykiwanie przeprowadza się na wybranej części nogi. Natomiast, gdy leczeniu poddaje się gęstą sieć drobnych pajączków, obszar zabiegu zostaje ograniczony do kawałka skóry o powierzchni od 100 do 200 cm2. Jeśli zmiany są znaczne, donaczyniowe zastrzyki obliterujące aplikuje się w trakcie kilku sesji odbywających się co parę dni. Lekarz ustala częstotliwość spotkań zależności od wielkości zmian i własnego doświadczenia. Zasinienia i obrzęki, które powstają w obrębie żył poddanych zabiegowi znikają zwykle po kilku minutach lub godzinach. Proces gojenia się może trwać od 4 tygodni do 6 miesięcy, a jego tempo zależy od wielkości żyły i stopnia zaawansowania choroby. Po wchłonięciu przez organizm zwłókniałego naczynia żylak staje się zupełnie niewidoczny.

Kilka dni przed zabiegiem warto przyjmować Rutinoscorbin (4-6 tabletek dziennie) dla wzmocnienia ścian żył, by nie pękały podczas podawania leku (szczególnie w przypadku zamykania najdrobniejszych pajączków).

Bezpośrednio przed zabiegiem warto usunąć owłosienie ponieważ wzdłuż żyły będą przyklejane opatrunki kompresyjne i skóra owłosiona utrudnia ich utrzymanie.

Przebieg zabiegu:

1. czas trwania zabiegu zależy od tego, jaka gruba żyła jest nastrzykiwana i przy grubszych żyłach trwa on zdecydowanie krócej, ponieważ  podawany jest lek w dużym stężeniu

2. pacjent leży z podniesionymi nogami

3. następnie skóra nad żyłami zostaje przemyta środkiem antyseptycznym

4. później lekarz nakłuwa naczynia, wprowadzając do nich środek obliterujący – ilość wstrzyknięć jest mniejsza przy zabiegach na grubych żyłach, ale można powiedzieć, że jest ich od kilku do nawet kilkudziesięciu w  przypadku likwidowania drobnych pajączków

5. zabieg nie wymaga znieczulenia – jest praktycznie bezbolesny

6. po zakończeniu obliteracji lekarz zakłada pacjentowi na nogę opatrunek kompresyjny – specjalne pady oraz bandaże o małym naciągu lub pończochy uciskowe w 2 lub 3 klasie ucisku

7. natychmiast po zabiegu należy intensywnie spacerować, chroni to przed dostaniem się leku do układu głębokiego

Efekty zabiegu:

Zabieg poprawia estetykę nogi, zatrzymuje przebieg choroby, zmniejsza dolegliwości i chroni przed wystąpieniem powikłań.

Tempo procesu gojenia zależy od średnicy żyły i stopnia zaawansowania choroby (trwa od 4 tygodni do 6 miesięcy).

Możliwe powikłania i skutki uboczne:

Skleroterapia jest metodą bezpieczną, niekiedy jednak mogą wystąpić efekty niepożądane. Dobrze jest więc zwracać się do lekarza przy wszelkch wątpliwościach dotyczących reakcji naszego organizmu po zabiegu.

Mimo wielkiego bezpieczeństwa i skuteczności terapii, mogą wystąpić:

— reakcje alergiczne na środek zastosowany do skleroterapii

— przebarwienia

— zaczerwienienia, siniaki i bolesność w okolicach nastrzykiwanych miejsc

— uszkodzenia skóry na skutek pęknięcia naczynia

— odczyny zapalne, swędzenie lub pieczenie w miejscu podania

— niewielki obrzęk kostki czy stopy jest normalny w czasie noszenia opatrunku, mija po jego zdjęciu, niewielka bolesność także jest zjawiskiem przejściowym, gdy jednak powstaje duży obrzęk, któremu towarzyszy ból lub inne dolegliwości, konieczna jest konsultacja lekarska

Niezwykle rzadko może dojść do martwicy skóry, która goi się pozostawiając bliznę. Zdarzają się też przypadki zakrzepowego zapalenia żył głębokich. Stąd też, przed podjęciem właściwego leczenia, niezbędna jest dokładna diagnostyka i indywidualna ocena ryzyka dla pacjenta.

Postępowanie po zabiegu

Po skończonym zabiegu i założeniu opatrunku uciskowego chory powinien spacerować przez 20-30 minut. Nie wolno w tym czasie siedzieć, stać ani leżeć. Opatrunek uciskowy na nodze należy trzymać od 5-14 dni – w zależności od zalecenia lekarza. Przez okres noszenia opatrunku konieczne jest prowadzenie czynnego trybu życia i codzienny, co najmniej jednogodzinny spacer. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia.

Proces gojenia trwa od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od stopnia zaawansowania pierwotnych zmian. Pacjent w tym okresie wraca do codziennych czynności.

Przed zabiegiem jak również w okresie rekonwalescencji zalecane jest stosowanie preparatu Rutinoscorbin.

Po zdjęciu opatrunku, noga nie wygląda najładniej. Chore naczynia to wyczuwalne ręką zgrubienia. Przy dotykaniu lekko bolą. Noga wzdłuż zamykanego naczynia jest koloru sinego, brązowego lub żółtego. Zmiany te ustępują bez żadnej interwencji i nie pozostawiają żadnego śladu. Im szersze naczynie było usuwane, tym dłużej wchłaniają się ślady po zabiegu. Drobne pajączki znikają nawet po dwóch tygodniach. Zmiany towarzyszące zamykaniu najszerszych żył będą wchłaniane przez organizm nawet przez pół roku, wyjątkowo – jeszcze dłużej.

Po zabiegu absolutnie zakazana jest ekspozycja na światło.

Uzyskanie dobrego efektu wymaga najczęściej kilku sesji. Bardzo często stosuje się na końcu całego procesu przezskórną obliterację laserową (laserowe zamykanie naczyń).

Następny zabieg można wykonać najszybciej po 2 tygodniach, ale nie ma przeszkód, by robić je rzadziej. Pacjentom średnio wystarczają 3-4 zabiegi na nogę dla osiągnięcia zadowalającego efektu.

 
  • » Gliwice – Al.Przyjaźni 7/1 tel: 32 750 82 00 lub 502 78 78 61
 

Gliwicka klinika medycyny estetycznej Ikona City oferuję swoje profesjonalne usługi. Nasza specjalizacja to depilacja laserowa, powiększanie ust, mezoterapia i wiele innych zabiegów upiększających lub korygujących zmiany skórne. Naszym głównym preparatem wykorzystywanym podczas zabiegów jest kwas hialuronowy oraz botoks. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

wszelkie prawa zastrzeżone - 2015 - Ikona City - Małgorzata Kocot - made by station75.com